INTERNATIONAL RUGBY LEAGUE

ANZAC Test Match – Australia vs New Zealand – Canberra – Friday May 5, 2017

KANGAROOS: Darius Boyd, Blake Ferguson, Josh Dugan, Will Chambers, Valentine Holmes, Johnathan Thurston, Cooper Cronk, Andrew Fifita, Cameron Smith (c), David Klemmer, Boyd Cordner, Matt Gillett, Trent Merrin. Intechange (from): Michael Morgan, Jake Trbojevic, Sam Thiaday, Tyson Frizell, Jordan McLean, James Maloney, Justin O’Neill.

KIWIS: (from) Nelson Asofa-Solomona, Adam Blair, Jesse Bromwich, Kenny Bromwich, Kieran Foran, David Fusitu’a, Shaun Johnson, Jordan Kahu, Issac Luke, Simon Mannering, Kodi Nikorima, Russell Packer, Kevin Proctor, Jordan Rapana, Brandon Smith, Jason Taumalolo, Martin Taupau, Roger Tuivasa-Sheck, Dallin Watene-Zelezniak, Dean Whare.

PNG vs Cook Islands – Campbelltown – Saturday May 6, 2017 (3:15pm local)

Kumuls: Stargroth Amean (Hunters), Justin Olam (Melbourne Storm), Nene McDonald (St George-Illawarra), Thompson Teteh (Redcliffe Dolphins), Alex Wera (Hunters), Ase Boas (Hunters), Watson Boas (Hunters), Henry Wan (Hunters), Wartovo Puara (Hunters), Luke Page (Burleigh Bears), Rhys Martin (Canterbury Bulldogs), Rod Griffin (Canterbury Bulldogs), Stanton Albert (Hunters). Interchange: Tommy Butterfield (Easts Tigers), Wellington Albert (Hunters), Willie Minoga (Hunters), Nixon Put (Hunters), Richard Pandia (Ipswich Jets)

Cook Islands: (from) Alex Glenn (Brisbane Broncos), Makahesi Makatoa (Canberra Raiders), Reubenn Rennie (Mounties), Isaac John (Mounties), Geoff Daniela (St Marys), Sam Mataora (Newcastle Knights), Marata Niukore (Parramatta Eels), Moses Noovao-McGreal (Sunshine Coast), Reuben Porter (Sydney Roosters), Kobe Tararo (Titans), Ezra Howe Jnr (Tweed Heads), Charnze Nicoll-Klokstad (Warriors), Uiti Baker (West Newcastle), Esan Marsters (Wests Tigers), Aaron Teroi (Newcastle Thunder UK)

Fiji vs Tonga – Campbelltown – Saturday May 6, 2017 (5:30pm local)

Fiji Bati: (from) Waqa Blake (Penrith), Kane Evans (Sydney Roosters), Tui Kamikamica (Melbourne Storm), Viliame Kikau (Penrith Panthers), Apisai Koroisau (Manly Sea Eagles),
Taane Milne (St George Illawarra Dragons), Marcelo Montoya (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Sitiveni Moceidreke (South Sydney Rabbitohs), Ben Nabubuwai (Gold Coast Titans), Kevin Naiqama (Wests Tigers), Ben Nakubuwai (Sunshine Coast), Tyrone Phillips (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Henry Raiwalui (Manly Sea Eagles), Daniel Saifiti (Newcastle Knights), Jacob Saifiti (Newcastle Knights), Korbin Sims (Brisbane Broncos), James Storer (Illawarra), Eloni Vunakece (Sydney Roosters), Suliasi Vunivalu (Melbourne Storm).

Mate Ma’a Tonga: Will Hopoate (Canterbury-Bankstown); Daniel Tupou (Sydney Roosters), Brenko Lee (Canterbury-Bankstown), Michael Jennings (Parramatta), Jorge Taufua (Manly); Tuimoala Lolohea (Vodafone Warriors), Mafoa’aeata Hingano (Vodafone Warriors); Andrew Fifita (Cronulla), Siliva Havili (St George Illawarra), Leilani Latu (Penrith); Sika Manu (Hull FC) captain, Felise Kaufusi (Melbourne); Sio Siua Taukeiaho (Sydney Roosters). Interchange: Sione Katoa (Penrith), Joe Ofahengaue (Brisbane), Siosaia Vave (Parramatta), Addin Fonua-Blake (Manly), Samisoni Langi (Penrith), Patrick Kaufusi (North Queensland), Leivaha Pulu (Gold Coast), Sione Vea (Tongan Rugby League).

England vs Samoa – Campbelltown – Saturday May 6, 2017 (7:40pm local)

ENGLAND: (from) Sam Burgess (South Sydney Rabbitohs, Dewsbury Moor), Thomas Burgess (South Sydney Rabbitohs, Dewsbury Moor), Luke Gale (Castleford Tigers, Middleton Marauders), James Graham (Canterbury Bulldogs, Blackbrook), Ryan Hall (Leeds Rhinos, Oulton Raiders), Zak Hardaker (Castleford Tigers, Featherstone Lions), Chris Heighington (Cronulla Sutherland Sharks, Umina Bunnies), Chris Hill (Warrington Wolves, New Springs Lions), Josh Hodgson (Canberra Raiders, East Hull), Jermaine McGillvary (Huddersfield Giants, Deighton Juniors), Mike McMeeken (Castleford Tigers, Staines Titans), Chris McQueen (Gold Coast Titans. Wynnum Manly Seagulls), Sean O’Loughlin (C) (Wigan Warriors, Wigan St Patricks), Mark Percival (St Helens, Halton Farnworth Hornets), Scott Taylor (Hull FC, Skirlaugh), Alex Walmsley (St Helens, Dewsbury Celtic), Kallum Watkins (Leeds Rhinos, Latchford Albion), Elliott Whitehead (Canberra Raiders, West Bowling), Stefan Ratchford (Warrington Wolves – replacement for Gareth Widdop), Kevin Brown (Warrington Wolves – replacement for George Williams)

 

TOA SAMOA(from) Leeson Ah Mau (St George Illawarra), John Asiata (North Queensland), Fa’amanu Brown (Cronulla), Herman Ese’ese (Brisbane), Sam Kasiano (Canterbury-Bankstown), Tim Lafai (St George Illawarra), Joey Leilua (Canberra), Isaac Liu (Sydney Roosters), Josh McGuire (Brisbane), Peter Mata’utia (Newcastle), Sione Mata’utia (Newcastle), Suaia Matagi (Parramatta), Anthony Milford (Brisbane), David Nofoaluma (Wests Tigers), Kaysa Pritchard (Parramatta), Sauaso Sue (Wests Tigers), Antonio Winterstein (North Queensland).

NSW Country vs City

NSW Country vs NSW City – Mudgee – Sunday May 7, 2017 (4pm local)

COUNTRY: 1. Michael Gordon – Tweed Coast / Sydney Roosters, 2. Anthony Don – Grafton Ghosts / Gold Coast Titans, 3. Euan Aitken – Merimbula Pambula Bulldogs / St George Illawarra Dragons, 4. Cheyse Blair – Bilambil Jets / Melbourne Storm, 5. Brian Kelly – Ballina Seagulls / Manly Warringah Sea Eagles, 6. Cody Walker – Casino Cougars / South Sydney Rabbitohs, 7. Tyrone Roberts – Ballina Seagulls / West Newcastle / Gold Coast Titans, 8. Dale Finucane – Bega Roosters / Melbourne Storm, 9. Damien Cook – Helensburgh Tigers / South Sydney Rabbitohs, 10. Paul Vaughan – Gungahlin Bulls / St George Illawarra Dragons, 11. Mitch Aubusson (c) – Ballina Seagulls / Sydney Roosters ,12. Kyle Turner – Coonabarabran Unicorns / South Sydney Rabbitohs, 13. Jack De Belin – Cootamundra Bulldogs / St George Illawarra Dragons, 14. Connor Watson – Kincumber Colts / Sydney Roosters, 15. Matt Prior – Thirroul Butchers / Cronulla Sharks, 16. Tariq Sims – Gerringong Lions / St George Illawarra Dragons, 17. Adam Elliott – Tathra Sea Eagles / Canterbury Bankstown Bulldogs, 18. Daniel Alvaro – Mittagong Lions / Parramatta Eels. Coach: Craig Fitzgibbon – Dapto Canaries

CITY: 1. Matt Moylan – Penrith Panthers, 2. Clint Gutherson – Parramatta Eels, 3. Nathan Ross – Newcastle Knights, 4. Tyrone Peachey – Penrith Panthers, 5. Josh Addo-Carr – Melbourne Storm, 6. Bryce Cartwright – Penrith Panthers, 7. Chad Townsend – Cronulla Sharks, 8. James Tamou – Penrith Panthers, 9. Cameron McInnes – St George Illawarra Dragons, 10. Paul Gallen (c) – Cronulla Sharks, 11. Curtis Sironen – Manly Sea Eagles, 12. David Gower – Parramatta Eels, 13. Hame Sele – St George Illawarra Dragons, 14. Joseph Paulo – Cronulla Sharks, 15. Nathan Cleary – Penrith Panthers, 16. Pauli Pauli – Newcastle Knights, 17. Jake Marketo – St George Illawarra Dragons