Connect with us

Brisbane Broncos

NRL SQUAD NEWS | Round 8

Here’s all the NRL squad news for round 8.

South Syndey Rabbitohs vs Brisbane Broncos

Venue: ANZ Stadium
Date: Thursday May 2, 7:50pm

South Sydney Rabbitohs

1. Alex Johnston 2. Corey Allen 3. Kyle Turner 4. Dane Gagai 5. Campbell Graham 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds 8. George Burgess 9. Damien Cook 10. Tom Burgess 11. John Sutton 12. Sam Burgess 13. Cameron Murray Interchange: 14. Tevita Tatola 15. Mark Nicholls 16. Ethan Lowe 17. Liam Knight Reserves: 18. Jacob Gagan 19. Connor Tracey 20. Dean Britt 21. Mawene Hiroti.

Brisbane Broncos

1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. James Roberts 4. Jack Bird 5. Jamayne Isaako 6. Anthony Milford 7. Tom Dearden 8. Matthew Lodge 9. Andrew McCullough 10. Payne Haas 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Tevita Pangai Junior Interchange: 14. Kotoni Staggs 15. David Fifita 16. Thomas Flegler 17. Joe Ofahengaue Reserves: 18. Patrick Carrigan 19. Gehamat Shibasaki 20. Jaydn Su’A 21. Sean O’Sullivan.

 

North Queensland Cowboys vs Gold Coast Titans

Venue: 1300 Smiles Stadium
Date: Friday May 3, 6pm

North Queensland Cowboys

1. Jordan Kahu, 2. Justin O’Neill, 3. Tom Opacic, 4. Enari Tuala, 5. Ben Hampton, 6. Jake Clifford, 7. Michael Morgan, 8. Matthew Scott, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Josh McGuire, 13. John Asiata Interchange: 14. Kurt Baptiste, 15. Coen hess, 16. Scott Bolton, 17. Francis Molo Reserves: 18. Corey Jensen, 19. Mitchell Dunn, 20. Jason Taumalolo, 21. Gideon Gela-Mosby.

Gold Coast Titans

1. Michael Gordon, 2. Anthony Don, 3. Tyrone Peachey, 4. Brian Kelly, 5. Phillip Sami, 6. Tyrone Robert, 7. Ashley Taylor, 8. Jarrod Wallace, 9. Mitch Rein, 10. Shannon Boyd, 11. Kevin Proctor, 12. Bryce Cartwright, 13. Jai Arrow Interchange: 14. AJ Brimson, 15. Moeaki Fotuaika, 16. Keegan Hipgrave, 17. Max King Reserves: 18. Jai Whitbread, 19. Jack Stockwell, 20. Will Matthews, 21, Jesse Arthurs.

 

Cronulla Sharks vs Melbourne Storm

Venue: PointsBet Stadium
Date: Friday May 3, 7:55pm

Cronulla Sharks

1. William Kennedy 2. Sosaia Feki 3. Bronson Xerri 4. Josh Morris 5. Sione Katoa 6. Kyle Flanagan 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Jayden Brailey 10. Matt Prior 11. Briton Nikora 12. Kurt Capewell 13. Paul Gallen (C) Interchange: 14. Blayke Brailey 15. Jayson Bukuya 16. Jack Williams 17. Braden Hamlin-Uele Reserves: 18. Scott Sorensen 19. Ronaldo Mulitalo 20. Aaron Gray 21. Josh Dugan.

Melbourne Storm

1. Jahrome Hughes 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Marion Seve 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Brodie Croft 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith 10. Nelson Asofa-Solomona 11. Felise Kaufusi 12. Kenneath Bromwich 13. Dale Finucane Interchange: 14. Brandon Smith 15. Christian Welch 16. Tui Kamikamica 17. Ryan Papenhuyzen Reserves: 18. Billy Walters 19. Patrick Kaufusi 20. Joe Stimson 21. Curtis Scott.

 

Canberra Raiders vs Penrith Panthers

Venue: McDonalds Park, Wagga Wagga
Date: Saturday May 4, 3pm

Canberra Raiders

1. Charnze Nicoll-Klokstad 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (c) 4. Joey Leilua 5. Bailey Simonsson 6. Jack Wighton 7. Sam Williams 8. Josh Papalii 9. Josh Hodgson 10. Dunamis Lui 11. John Bateman 12. Elliott Whitehead 13. Ryan Sutton Interchange: 14. Siliva Havili 15. Hudson Young 16. Sia Soliola 17. Corey Horsburgh Reserves: 18. Aidan Sezer 19. Michael Oldfield 20. Emre Guler 21. Jack Murchie.

Penrith Panthers

1. Caleb Aekins 2. Josh Mansour, 3. Dallin Watene-Zelezniak 4. Waqa Blake 5. Malakai Watene-Zelezniak 6. James Maloney 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Wayde Egan 10. Tim Grant 11. Viliame Kikau 12. Isaah Yeo 13. James Fisher-Harris. Interchange: 14. Sione Katoa, 15. Liam Martin 16. Moses Leota 17. Reagan Campbell-Gillard Reserves: 18. Jarome Luai 19. Kaide Ellis 20. Dylan Edwards 21. Tyrell Fuimaono.

 

Manly Sea Eagles vs Canterbury Bulldogs

Venue: Lottoland
Date: Saturday May 4, 5:30pm

Manly Sea Eagles

1. Brendan Elliot, 2. Abbas Miski, 3. Moses Suli, 4. Brad Parker, 5. Reuben Garrick, 6. Lachlan Croker, 7. Kane Elgey, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Api Koroisau, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic. Interchange: 14. Manase Fainu, 15. Jack Gosiewski, 16. Corey Waddell, 17. Toafofoa Sipley Reserves: 18. Morgan Boyle, 19. Zach Dockar-Clay, 20 Kelepi Tanginoa, 21 Taniela Paseka.

Canterbury Bulldogs

1. Nick Meaney 2. Jayden Okunbor 3. Kerrod Holland 4. Will Hopoate 5. Reimis Smith 6. Jack Cogger 7. Lachlan Lewis 8. Aiden Tolman 9. Jeremy Marshall-King 10. Ofahiki Ogden 11. Josh Jackson 12. Corey Harawira-Naera 13. Rhyse Martin Interchange: 14. Fa’amanu Brown 15. Danny Fualalo 16. Adam Elliot 17. Michael Lichaa Reserves: 19. Kieran Foran 20. Marcelo Montoya 21. Renouf Toomaga 22. Dylan Napa

 

Sydney Roosters vs Wests Tigers

Venue: Sydney Cricket Ground
Date: Saturday May 4, 7:35pm

Sydney Roosters

1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Matt Ikuvalu, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Victor Radley, 10. Sio Siua Taukeiaho, 11. Boyd Cordner (c), 12. Angus Crichton, 13. Isaac Liu Interchange: 14. Nat Butcher, 15. Zane Tetevano, 16. Sitili Tupouniua, 17. Mitchell Aubusson Reserves: 18. Lindsay Collins, 19. Poasa Faamausili, 20. Lachlan Lam, 21. Sam Verrills

Wests Tigers

1. Moses Mbye 2. Mahe Fonua 3. Robert Jennings 4. Esan Marsters 5. Corey Thompson 6. Benji Marshall 7. Luke Brooks 8. Ben Matulino 9. Robbie Farah 10. Alex Twal 11. Ryan Matterson 12. Chris McQueen 13. Josh Aloiai Interchange: 14. Elijah Taylor 15. Thomas Mikaele 16. Matthew Eisenhuth 17. Luke Garner Reserves: 18. Paul Momirovski 19. Jacob Liddle 20. David Nofoaluma 21. Russell Packer

 

New Zealand Warriors vs Newcastle Knights

Venue: Mount Smart Stadium
Date: Sunday May 5, 2pm

New Zealand Warriors

1 Roger Tuivasa-Sheck (c) 2 David Fusitu’a 3 Peta Hiku 4 Patrick Herbert 5 Ken Maumalo 6 Chanel Harris-Tavita 7 Blake Green 8 Agnatius Paasi 9 Issac Luke 10 Leeson Ah Mau 11 Isaiah Papali’i 12 Tohu Harris 13 Lachlan Burr Interchange: 14 Nathaniel Roache 15 Adam Blair 16 Bunty Afoa 17 Gerard Beale Reserves: 18 Hayze Perham 20 Solomone Kata 21 Ligi Sato 22 Chris Satae

Newcastle Knights

1. Kalyn Ponga 2. Edrick Lee 3. Hymel Hunt 4. Jesse Ramien 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Connor Watson 7. Mitchell Pearce 8. David Klemmer 9. Danny Levi 10.Daniel Saifiti 11. Lachlan Fitzgibbon 12. Mitchell Barnett 13. Tim Glasby Interchange: 14. Sione Mata’utia 15. Herman Ese’ese 16. James Gavet 17. Josh King Reserves: 18. Mason Lino 19. Kurt Mann 20. Jamie Buhrer 21. Pasami Saulo

 

Parramatta Eels vs St George-Illawarra Dragons

Venue: Bankwest Stadium
Date: Sunday May 5, 4pm

Parramatta Eels

1. Kalyn Ponga 2. Edrick Lee 3. Hymel Hunt 4. Jesse Ramien 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Connor Watson 7. Mitchell Pearce 8. David Klemmer 9. Danny Levi 10.Daniel Saifiti 11. Lachlan Fitzgibbon 12. Mitchell Barnett 13. Tim Glasby Interchange: 14. Sione Mata’utia 15. Herman Ese’ese 16. James Gavet 17. Josh King Reserves: 18. Mason Lino 19. Kurt Mann 20. Jamie Buhrer 21. Pasami Saulo.

St George-Illawarra Dragons

1. Matt Dufty 2. Jordan Pereira 3. Zac Lomax 4. Tim Lafai 5. Mikaele Ravalawa 6. Corey Norman 7. Ben Hunt 8. James Graham 9. Cameron McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Tariq Sims 13. Blake Lawrie Interchange: 14. Jeremy Latimore 15. Euan Aitken 16. Jacob Host 17. Luciano Leilua Reserves: 18. Mitchell Allgood 19. Jai Field 20. Lachlan Timm 21. Jonas Pearson

 

Comments



Facebook

More in Brisbane Broncos

Translate »
%d bloggers like this: