NewsNow

TEAM LIST TUESDAY | State of Origin II and International squads

A little earlier this week, but here’s Team List Tuesday which takes a look at the squads for the second State of Origin and International matches set down for this weekend.

World Cup Qualifier – Cook Islands vs South Africa

Venue: Ringrose Park
Date: Friday June 21, 7pm

Winner to play United States Rugby League in Jacksonville on November 16 for the last spot in the 2021 Rugby League World Cup.

Cook Islands

Sam Mataora, Eric Newbigging, Troy Dargan, Charnze Nicol-Klokstad, Reuben Porter, Eli Noovao, AaronTeroi, John Puna, Reuben Rennie, Vincent Rennie, Moses Noovao-Mcgreal, Pride Petterson-Robati,Paul UlbergKayal Iro, Brodie Tamarua, Tepa Moeroai, Marata Niukore, Brad Takairangi, Steven Marsters, Josh Minhinnick.

South Africa

Joel Tubbs, Kamren Cryer, Ash Bull, Jason Cutler, Louis Musson, Tomas Harris, Damian Diedricks, Jason King, Erasmus Van Zyl, Bevan De Vries, Keegan Turner, Jackson Frei, Brendan Frei, Edward Proudler, Jean Charl Smith, Will Smith, Mitchell Frei, Seth Buckley, Coby Thomas, Jean Coetzer, Stephanus Esterhuyse, Robin Howell, Allan Kasselman, Shane Gillham, Byron Hutchinson, Jonathan Soares, Darren O’Donovan, Ayden Perry.

 

New South Wales Women vs Queensland Women

Venue: North Sydney Oval
Date: Friday June 21, 7:45pm

New South Wales Women

Corban McGregor, Jessica Sergis, Tiana Penitani, Isabelle Kelly, Shakiah Tungai, Kirra Dibb, Maddie Studdon, Simaima Taufa-Kautai, Kylie Hilder, Vanessa Foliaki, Kezie Apps (captain), Shontelle Stowers, Hannah Southwell. Interchange: Botille Vette-Welsh, Holli Wheeler, Takilele Katoa, Millie Boyle. Reserve: Shaylee Bent.

Queensland Women

Chelsea Baker, Karina Brown, Stephanie Mooka, Amber Pilley, Meg Ward, Ali Brigginshaw (captain), Jenni-Sue Hoepper, Heather Ballinger, Brittany Breayley, Steph Hancock, Tazmin Gray, Annette Brander, Rona Peters. Interchange: Amy Turner, Tallisha Harden, Chelsea Lenarduzzi, Jessika Elliston. Reserve: Elle Stitt.

 

New Zealand Kiwis vs Mate Ma’a Tonga

Venue: Mount Smart Stadium
Date: Saturday June 22, 5:40pm (local)

New Zealand Kiwis

(from) Leeson Ah Mau, Nelson Asofa-Solomona, Jesse Bromwich, Kenneath Bromwich James Fisher-Harris, Kieran Foran, Jahrome Hughes, Jamayne Isaako, Shaun Johnson, Isaac Liu, Isaac Luke, Joseph Manu, Benji Marshall, Esan Marsters, Ken Maumalo, Briton Nikora, Kodi Nikorima, Agnatius Paasi, Isaiah Papali’i, Jordan Rapana, Brandon Smith, Joseph Tapine, Zane Tetevano, Roger Tuivasa-Sheck, Jared Waerea-Hargreaves, Dallin Watene-Zelezniak.

Note: Marty Tapau has withdrawn from Kiwis side to play for Samoa.

Mate Ma’a Tonga

(from) John Asiata, Manase Fainu, Andrew Fifita, Addin Fonua-Blake, Moeaki Fotuaika, David Fusi’tua, Siliva Havili, Will Hopoate, Michael Jennings, Robert Jennings, Solomone Kata, Sione Katoa (Panthers), Tui Lolohea, Manu Ma’u, Tevita Pengai Jnr, Kotoni Staggs, Tevita Tatola, Siosiua Taukeiaho, Jason Taumalolo, Peni Terepo, Daniel Tupou, Sitili Tupouniua.

 

Fiji Bati vs Lebanon Cedars

Venue: Leichhardt Oval
Date: Saturday June 22, 5:40pm

Fiji Bati

Suliasi Vunivalu, Maika Sivo, Tui Kamakimica, Apisai Koroisau, Viliame Kikau, Sitiveni Moceidreke, Penioni Tagituimua, Marcel Montoya, Isaac Lumelume, Ta’ane Milne, Kane Evans, Tariq Sims, Jason Bukuya, Joe Lovodua, Jacob Saifiti, D’Rhys Miller, Korbin Sims, Mika Ravalawa, Junior Fainga.

Lebanon Cedars

Jalal Bazzaz, Toufic El Hajj Ahmad Ellaz Elie El-Zakhem Robbie Farah Amer Ghazzaoui Kayne Kalache Nick Kassis Jacob Kiraz Anthony Layoun Michael Lichaa Allan Lockwood Bilal Maarbani Tim Mannah Abbas Miskie Reece Robinson James Roumanos Ali Saad Khaled Tamer

 

Samoa vs PNG Kumuls

Venue: Leichhardt Oval
Date: Saturday June 22, 7:55pm

Samoa

Anthony Milford, Josh Aloiai, Fa’amanu Brown, Michael Chee Kam, Herman Ese’ese, Raymond Faitala-Mariner, James Gavet, Hymel Hunt, Jamayne Isaako, Mason Lino, Jarome Luai, David Nofoaluma, Junior Paulo, Marion Seve, Jaydn Su’a, Jorge Taufua, Martin Taupau, Chanel Harris-Tavita.

PNG Kumuls

Edene Gabbie, Edwin Epape, Enock Maki, James Segeyaro, Junior Rau, Justin Olam, Kurt Baptiste, Kyle Laybutt, Lachlan Lam, Luke Page, Moses Meninga, Nixon Putt, Rhadley Brawa, Rhyse Martin, Stanton Albert, Terry Wapi, Xavier Coates, Zev John.

 

Queensland Maroons vs New South Wales Blues

Venue: Perth Stadium
Date: Sunday June 23, 7:50pm

Queensland Maroons

Kalyn Ponga, Corey Oates, Michael Morgan, Will Chambers, Dane Gagai, Cameron Munster, Daly Cherry-Evans (c), Dylan Napa, Ben Hunt, Josh Papalii, Felise Kaufusi, Matt Gillett, Josh McGuire, Moses Mbye, Jarrod Wallace, Tim Glasby, David Fifita, Christian Welch, Edrick Lee, Corey Norman.

New South Wales Blues

James Tedesco, Blake Ferguson, Tom Trbojevic, Jack Wighton, Josh Addo-Carr, James Maloney, Nathan Cleary, Daniel Saifiti, Damien Cook, Paul Vaughan, Boyd Cordner (c), Tyson Frizell, Jake Trbojevic. Interchange: Dale Finucane, Tariq Sims, Cameron Murray, Wade Graham.

 

NRL MATCH REVIEW COMMITTEE CHARGES | Round 14

Translate »
%d bloggers like this: