NewsNow

TEAM LIST TUESDAY | 2019 NRL Grand Final

It’s Team List Tuesday! Here’s all the Grand Final news for the NRLW Grand Final, Intrust State Championship Grand Final and the 2019 NRL Grand Final.

NRL INTRUST SUPER STATE CHAMPIONSHIP GRAND FINAL – NEWTOWN JETS VS BURLEIGH BEARS

Kick-off: 1:35pm (Sydney time)

Newtown Jets

1. Will Kennedy 2. Sione Katoa 3. Aaron Gray 4. Ronaldo Mulitalo 5. Tyrone Phillips 6. Jack Williams 7. Braydon Trindall 8. Toby Rudolf 9. Blayke Brailey 10. Jaimin Jolliffe 11. Scott Sorensen 12. Jayson Bukuya 13. Billy Magoulias Interchange: 14. Teig Wilton 16. Siosifa Talakai 19. Matt Evans 23. Daniel Vasquez Reserves: 15. Jackson Ferris 18. Luke Poiselli 20. Grant Garvey 21. Wesley Lolo

Burleigh Bears

1. Kurtis Rowe 2. Tyrone Roberts-Davis 3. Sami Sauiluma 4. Joshua Berkers 5. Anthony Don 6. Dylan Phythian 7. Jamal Fogarty 8. Luke Page 9. Pat Politoni 10. Jack Buchanan 11. Hayden Schwass 12. Blake Leary 13. Sam Coster Interchange:  14. Matt Robinson 15. Joshua Rogers 16. Oliver Percy 17. Apiata Noema-matenga Reserves: 18. Jeff Lynch 19. Josh Ailaomai

Referee: Todd Smith
Assistant Referee: Tyson Brough
Touch JudgesBen Teague, Jacob Whitehouse
Video Referees: Ashley Klein, Ben Lowe

 

NRLW GRAND FINAL – BRISBANE BRONCOS VS ST GEORGE-ILLAWARRA DRAGONS

Kick-off: 4:05pm (Sydney time)

Brisbane Broncos

1. Chelsea Baker 2. Julia Robinson 3. Amy Turner 4. Amber Pilley 5. Meg Ward 6. Raecene McGregor 7. Ali Brigginshaw 8. Millie Boyle 9. Lavinia Gould 10. Amber Hall 11. Annette Brander 12. Tazmin Gray 13. Rona Peters Interchange: 14. Tarryn Aiken 15. Steph Hancock 16. Mariah Storch 17. Chelsea Lenarduzzi  Reserves: 18. Tamika Upton 19. Taylor Mapusua 20. Heather Ballinger 21. Rosemary Vaimili Toalepai

St George-Illawarra Dragons

1. Botille Vette-Welsh 2. Rikeya Horne 3. Jessica Sergis 4. Tiana Penitani 5. Shakiah Tungai 6. Keeley Davis 7. Maddie Studdon 8. Ngatokotoru Arakua 9. Brittany Breayley 10. Maitua Feterika 11. Kezie Apps 12. Shaylee Bent 13. Holli Wheeler Interchange: 14. Aaliayah Fasavalu-Faamausili 15. Takilele Katoa 16. Maddison Weatherall 17. Najvada George Reserves: 18. Sarah Togatuki 19. Stephanie Mooka 20. Lexi Kiriwi

Referee: Kasey Badger
Assistant Referee: Daniel Schwass
Touch JudgesJordan Morel, Karra-Lee Nolan
Video Referees: Steve Chiddy, Bryan Norrie

 

NRL GRAND FINAL – SYDNEY ROOSTERS VS CANBERRA RAIDERS

Kick-off: 7:30pm (Sydney time)

Sydney Roosters

1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Sam Verrills, 10. Isaac Liu, 11. Boyd Cordner (c), 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley Interchange: 14. Angus Crichton, 15. Zane Tetevano, 16. Nat Butcher, 17. Siosiua Taukeiaho Reserves: 18. Lindsay Collins, 19. Drew Hutchison, 20. Jake Friend (c), 21. Ryan Hall

Canberra Raiders

1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Nick Cotric, 3. Jarrod Croker, 4. Joseph Leilua, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Paplii, 9. Josh Hodgson, 10. Iosia Soliola, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine. Interchange: 14. Bailey Simonsson, 15. Emre Guler, 16. Corey Horsburgh, 17. Dunamis Lui. Reserves: 18. Sam Williams, 19. Ryan Sutton, 20. Siliva Havili, 21. Sebastian Kris.

Referee: Ben Cummins
Assistant Referee: Gerard Sutton
Touch JudgesNick Beashel, Chris Butler
Video Referees: Jared Maxwell, Ben Galea

Express Your Reaction
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
Translate »