NewsNow

It’s Team List Tuesday! Here’s all the squad news for Week 1 of the NRL Finals.

GAME 1 – Penrith Panthers Vs Sydney Roosters

Venue: Panthers Stadium
Date: Friday October 2, 7:50pm AEST
Referee: Gerard Sutton

Penrith Panthers

1. Dylan Edwards 2. Josh Mansour 3. Brent Naden 4. Stephen Crichton 5. Brian To’o 6. Jarome Luai 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Apisai Koroisau 10. James Fisher-Harris 11. Viliame Kikau 12. Liam Martin 13. Isaah Yeo 14. Tyrone May 15. Kurt Capewell 16. Moses Leota 17. Zane Tetevano.

Players Cut: 19. Dean Whare, 20. Matt Burton, 18. Mitch Kenny, 21. Spencer Leniu

Sydney Roosters

1. James Tedesco 2. Daniel Tupou 3. Josh Morris 4. Joseph Manu 5. Brett Morris 6. Luke Keary 7. Kyle Flanagan 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Freddy Lussick 10. Siosiua Taukeiaho 11. Boyd Cordner 12. Sitili Tupouniua 13. Isaac Liu 15. Lindsay Collins 16. Angus Crichton 18. Nat Butcher 19. Mitchell Aubusson.

Players Cut: 17. Sonny Bill Williams, 21. Matt Ikuvalu, 20. Poasa Faamausili, 14. Lachlan Lam.

GAME 2 – Canberra Raiders Vs Cronulla Sharks

Venue: GIO Stadium
Date: Saturday October 3, 5:40pm AEST
Referee: Grant Atkins

Canberra Raiders

1. Charnze Nicoll-Klokstad 2. Semi Valemi 3. Jarrod Croker 4. Jordan Rapana 5. Nick Cotric 6. Jack Wighton 7. George Williams 8. Josh Papali’i 9. Tom Starling  15. Iosia Soliola 11. John Bateman 12. Elliott Whitehead 13. Joseph Tapine 14. Siliva Havili 10. Dunamis Lui 16. Hudson Young 17. Corey Harawira-Naera.

Players Cut: 19. Kai O’Donnell 20. Michael Oldfield 18. Sam Williams  21. Matthew Timoko

Cronulla Sharks

1. Will Kennedy 2. Sione Katoa 3. Josh Dugan 4. Jesse Ramien 5. Ronaldo Mulitalo 6. Connor Tracey 7. Chad Townsend 8. Braden Hamlin-Uele 9. Blayke Brailey 13. Toby Rudolf 11. Briton Nikora 12. Wade Graham  14. Siosifa Talakai 10. Aaron Woods 15. Scott Sorensen 16. Andrew Fifita 17. Jack Williams.

Players Cut: 19. Braydon Trindall, 21. Bryson Goodwin, 18. Teig Wilton,  20. Mawene Hiroti.

GAME 3 – Melbourne Storm Vs Parramatta Eels

Venue: Suncorp Stadium
Date: Saturday October 3, 7:50pm AEST
Referee: Ashley Klein

Melbourne Storm

1. Ryan Papenhuyzen 2. Suliasi Vunivalu 3. Brenko Lee 4. Justin Olam 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Jahrome Hughes 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith 10. Christian Welch 11. Felise Kaufusi 12. Kenneath Bromwich 13. Nelson Asofa-Solomona 14. Brandon Smith 15. Tino Fa’asuamaleaui 17. Nicholas Hynes, 22. Chris Lewis.

Players Cut: 16. Tom Eisenhuth, 20. Albert Vete, 21. Ryley Jacks, 18. Darryn Schonig 19. Isaac Lumelume.

Parramatta Eels

1. Clinton Gutherson 2. Maika Sivo 3. Michael Jennings 4. Waqa Blake 5. Blake Ferguson 6. Dylan Brown 7. Mitchell Moses 8. Reagan Campbell-Gillard 9. Reed Mahoney 10. Junior Paulo 11. Shaun Lane 12. Ryan Matterson 13. Nathan Brown 14. Will Smith 15. Andrew Davey 16. Kane Evans 17. Marata Niukore.

Players Cut: 20. Oregon Kaufusi, 21. Daniel Alvaro, 18. Ray Stone, 19. Brad Takairangi

GAME 4 – South Sydney Rabbitohs Vs Newcastle Knights

Venue: ANZ Stadium
Date: Saturday October 4, 4:05pm AEST (3:05pm QLD)
Referee: Ben Cummins

South Sydney Rabbitohs

1. Corey Allan 2. Alex Johnston 3. Campbell Graham 4. Dane Gagai 5. Jaxson Paulo 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds 8. Tevita Tatola 9. Damien Cook 10. Thomas Burgess 15. Liam Knight 12. Bayley Sironen 13. Cameron Murray 14. Mark Nicholls 11. Jaydn Su’A 16. Jed Cartwright 17. Keaon Koloamatangi.

Players Cut: 18. Steven Marsters, 20. Troy Dargan, 19. Hame Sele,  21. Patrick Mago

Newcastle Knights

1. Kalyn Ponga 2. Edrick Lee 3. Enari Tuala 4. Bradman Best 5. Hymel Hunt 9. Kurt Mann  7. Mitchell Pearce 8. David Klemmer 14. Chris Randall 10. Daniel Saifiti 11. Lachlan Fitzgibbon 13. Mitchell Barnett  16. Herman Ese’ese 15. Jacob Saifiti 12. Aidan Guerra 17. Sione Mata’utia 20. Tex Hoy.

Players Cut: 19. Gehamat Shibasaki, 21. Brodie Jones, 6. Mason Lino, 18. Josh King .

 

Translate »